Freelancer kelimesi Türkçe’de serbest çalışan,bağımsız yazar ya da serbest meslek erbabı olarak çevriliyor. Yani özgürce kendi şartlarımızla çalışarak para kazanan insanlara verilen isim. Bir nevi girişimci

Eğer kendi mesleğinizi, kendi uzmanlığınızı kullanarak kendi işinizi yapmak istiyorsanız size bu özgürlüğü belirli bir gelir güvencesiyle birleştirerek sunan yeni bir sistem var: FLEXPAT 

 

FLEXPAT ne anlama geliyor?
Şuraya açılımını bırakalım:
(Flex: Esnek / Expat: yabancı ülkede yaşayan kimse)

Peki sistem nasıl çalışıyor?

 

1- Kayıt olmak işin ilk adımı

Öncelikle bu linkten siteye üye olmanız ve bu sisteme katılmaktaki motivasyonunuzu iyi bir şekilde belirtmelisiniz. Yeni kültürler tanımak, yeni fikirler yaratmak! Sizin gelecekten beklentilerinize ve ufkunuza bağlı birçok önemli neden yazabilirsiniz.

Sisteme kayıt olduktan sonra kayıt ve seçim sürecinizi gösteren bir ekran daha sonra sizinle paylaşılacak. Böylece kişiliğe, teknik yetkinliğinize ve problem çözme becerilerinize yönelik değerlendirmelere dahil edileceksiniz. Tabi ki dil ve iletişim becerilerinin değerlendirilmesini de atlamamak gerek.

2- FLEXPAT ile sözleşme yapılması

Eğer FLEXPAT içerisindeki yetenek havuzundan seçilirseniz 2. sürece geçmiş olacaksınız. Sizin yetnkinlik ve becerilerinze gçre sizlere bir freelance sözleşme sunulacak. Bu sözleşme ile maddi ve maddi olmayan freelance olarak size sunulan faydalar (Maaş, özel sigorta, ulaşım ve konaklama gibi) konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

3- Hem çalışıp hem de farklı ülkeleri gezmek

Sözleşmeyi kabul edip imzalarsanız artık bu sistemin bir üyesi oldunuz demektir. Yeni bir ülkede yaşayarak, kendi uzmanlığınızla ilgili hizmet vererek para kazanabilirsiniz. Sistem içerisinde gelişen iş kollarında bir çok etkileyici projenin olduğu ülke ve çalışma merkezi / şehri var. Aşağıda son güncel haritayı görebilirsiniz. Gerçekten yaşanabilecek ülkeler ve şehirler!

Yurtdışında çalışabileceğiniz merkez şehirler

 

Program şu anda ingilizce bir platform da işliyor. Fakat ingilizce seviyeniz yetersiz olsa bile hem yetkinliklerinizi hem de ingilizce seviyenizi geliştirme konusundaki motivasyonunuza da belirterek erkenden kayıt olabilirsiniz! Böylece seçim sürecine erken alınabilirsiniz.

Sizlerden gelen soruları ve cevapları ayrıca aşağıda listeledik:

 1. Uzaktan çalışmak ne anlama geliyor?
  Uzaktan çalışmak size çalışırken plajda, oturma odasında,ya da rahat bir kafede çalışma imkanı anlamına geliyor. Güvenli ve sağlam bir İnternet bağlantınız olduğu sürece olduğu sürece istediğiniz her yerden verilen iş ve sorumlulukları yerine getirebilirsiniz.
 2. Hangi seyahat imkanları var?
  Sistemde herhangiF bir çalışma merkezine bağlı olarak belli bir yerde çalışılabileceği gibi, Wi-fi’niz olduğu sürece istediğiniz her şehir ve mekandan da çalışabilirsiniz?
 3. Sunduğunuz imkanlar nelerdir?
  • Gelir güvencesi
  • Konaklama
  • Çalışma yeri
  • Eğitim ve workshop’lar
  • Sizinle kafadar olan insanlarla topluluk etkinlikleri
  • Eğlence!
 4. Gizli bir ücret var mı?
  Programın hiçbir aşamasında sizden ücret talep edilmiyor. Herhangi gizli bir maliyet olmadığı konusunda ayrıca taahhüt veriliyor.
 5. Gelir güvencesi ne anlama geliyor?
  Sizin yetkinliklerinize uygun olarak gelişen ve büyüyen projelerle ve start-up firmalar ve yenilikçi kurumlar ile çalışma fırsatı oluşturuluyor. Böylece sözleşme yapıldığı anda gelir güvencesi de sağlanmış oluyor.
 6. Konaklama imkanları nasıl?
  Güzel bir apartmanda size ait bir odanız oluyor. Konaklamanız konusunda iyi standartların sağlanacağı konusunda güvence veriliyor.
 7. Eğer halihazırda part-time ve full-time çalışıyorsanız?
  Bu konuda herhangi bir problem bulunmuyor. İletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.
 8. Çocuklarımı da getirebilir miyim?
  Sistemin bu aşamasında bu konuda herhangi bir destek verilmiyor. Fakat kendi imkanlarınızı kendiniz yaratarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Şimdi sisteme üye olarak yurt dışında çalışma şansını yakalayabilirsiniz!